CARREFOUR ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN LED DÖNÜŞÜMÜ


Carrefour Alışveriş Merkezlerinin LED Dönüşümü

Carrefour, 33 ülkede yaklaşık 16 bin mağazası ve toplamda 470 binden fazla çalışanı ile Avrupa'nın 1 numaralı perakende zinciridir. Dünyada modern perakendeciliğin temelini oluşturan Carrefour AVM ler, Litpa Aydınlatma’nın sunduğu proje ile uygulama sonrası aydınlatmaya harcadığı enerji giderlerinde %72 gibi yüksek bir tasarruf sağladı.

 

Carrefour AVM lerde bulunan eski tip kompakt floresanların bakım maliyetleri ve yeni teknolojilere karşı yarattığı dezavantajlar ve en önemlisi düşük ışık değerleri yönetimi yeni arayışlara zorlamıştır. Bu konuda firmamızın danışmanlığında yapılan incelemelerde ve sunulan projeler ile ikna aşamasına gelinmiştir.

 

Türkiye de birçok ilde bulunan Carrefour AVM’nin mevcut eski tip aydınlatmaları enerji giderlerinin yüksekliği, bakım maliyetleri, yeni teknolojilere karşı yarattığı dezavantajlar ve en önemlisi de düşük ışık değerleri gibi negatif unsurlar firma yönetimini revizyona gitmeye zorlamıştır. Bunun üzerine arayışlara giren firma yetkilileri, Litpa Aydınlatma’nın sunduğu proje sonrasında geleneksel sistemdeki aydınlatmalarını LED sistemlerle değiştirmeye ikna olmuştur.

 

Carrefor; İstanbul İçerenköy AVM, İstanbul Beylikdüzü AVM,  İzmit AVM, Bursa AVM, Ankara AVM ve Mersinde bulunan AVM’lerinin tümünde iç ve dış aydınlatmaları LİTPA Aydınlatmanın ürettiği yüksek verimli, uzun ömürlü ve tasarruflu LED li armatürler ile değiştirilmiştir.

 

Öncelikle İstanbulda bulunan Türkiyenin en eski AVM lerinden olan Carrefour İçerenköy’ün iç aydınlatmaları yenilenerek mevcut kompakt floresanlı armatürlerin yerine LİTPA SHOPLED Serisi downlight armatürler takılmıştır.  Gizli aydınlatmalarda kullanılan  floresan lambaların yerine led tube armatürler uygulanmıştır. Uygulama, aşama aşama ilerlemiş iki katlı Avm’nin her kısmı için öncesinde ve sonrasında ışık ölçümleri yapılarak, uygulama sonrası lux değerlerlerinin artarken enerji sarfiyatının ciddi bir oranda azaldığı ve % 72 gibi bir tasarruf sağlandığı görülmüştür. 

 

Ankara Batıkent AVM giriş çıkış, AVM içi geçiş yollarında ve mal kabul alanlarında  Streetray – LYS  ve otopark aydınlatmalarında 15 m lik yüksek direk üzerinden Herculed / Area model armatürler kullanılmıştır.

 

Bursa Carrefour AVM iç kısım gizli aydınlatmalarda Led Tube armaturler kullanılmıştır. Armatürler enerji verimliliği ile ön plana çıkarken, ışığı doğru ve düzgün bir şekilde tavana yansıtmasına dikkat edilmiştir. Eski kompakt armatürlerin yerine de uygun watajlı SHOPLED Downlight armatürler ile genel iç alan aydınlatması tamamlanmıştır. Mersin ve İzmit ilinde yer alan diğer şubelerde aynı konsept baz alınarak değişikliğe gidilmiştir.

 

Dış mekanlara gelindiğinde otopark, iç yollar ve mal kabul alanlarının aydınlatmalarında LİTPA Streetray cadde ve sokak armatürleri ile Herculed/Area model alan aydınlatmasına uygun projektörler kullanılmıştır.  Son derece başarıyla tamamlanan uygulama sonucunda diğer AVM’lerin aydınlatmalarına geçilmiştir.DİĞER PROJELER


 • Teknosa LED Dönüşüm

  Teknosa LED Dönüşüm

  Litpa, geliştirdiği Teknoline Led armatürlerini tüm satış alanlarında (market, hobi market, elektronik market vs.) kullanılabilecek şekilde dizayn etmiştir. Işık kalitesi ve prizmatik difüzörden geçen ışığın yarattığı düşük kamaşma sayesinde son derece rahat ve konforlu bir ortam sunmaktadır.
  Ayrıntılar »
 • Koza Plaza LED Dönüşüm

  Koza Plaza LED Dönüşüm

  Türkiye’nin en kapsamlı ofis merkezi olan Koza Plaza, akıllı plaza uygulamalarının en iyi örneklerinden biridir. Litpa ofisininde yer aldığı tüm plaza aydınlatması tarafımızca yapılmıştır.
  Ayrıntılar »