İstinye Park AVM Yol Aydınlatması
İstinye Park AVM Yol Aydınlatması

İstinye Park AVM Yol Aydınlatması


Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi özelliğine ve yerleşim konutlarıyla birlikte toplam 400,000 m² alana sahip ıstinye Park’ın dış aydınlatmaları LİTPA Aydınlatma tarafından temsilcisi olduğu Seder işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.

Maslak ve İstanbul Boğazı arasında konumlandırılan İstinye Park Alışveriş Merkezi & Residence Projesi 270 bin m² si kapalı olmak üzere toplamda 400 bin m² lik bir alana kurulu Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğine sahiptir.

İstinye Park; kendine özgü mimari yapısı ile içinde barındırdığı markalar caddesi, 100 derecelik açıya sahip cam kubbesi, sinema salonları, eğlence alanları, spor merkezi, restoran ve kafeleri ile 87 bin m² kapalı alanı kapsayan yaklaıık 300 mağaza ile hizmet vermektedir.

 

İSTİNYE PARK DIŞ AYDINLATMA KONSEPTİ
 

İstinye Park AVM, şehir meydanını çağrıştıran açık park alanları, iç kısımda Osmanlı mimarisi esintilerinin görüldüğü pazar yeriyle ve mimarisinde barındırdığı Avrupai çizgilerden dolayı farklı konseptlerin bir arada sunulduğu modern bir yaşam merkezi projesidir.

Dış Aydınlatma konsepti oluşturulurken; projenin bütünlüğünü tamamlayıcı, gerek performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı, estetik kaygılara cevap vermesi ve görsel yönden bu çağdaş mimariyi çekici kılması gibi nedenlerden dolayı modern, dekoratif Seder marka dış aydınlatma armatürleri ile aydınlatma konsepti oluşturulmuştur.

Oluşturulan konsepte uygun olarak; yapının çevre ile ilişkisi, verdiği perspektif, belli imaj noktaları, peyzaj içindeki yeri, değişik görme alanları içine giren yapı ya da yüzeylerden gelen ışıklar, bunlarla beraber ortaya çıkan karşıtlıklar, trafik yollarıyla olan ilişkiler ve benzeri konular düşünülerek ve uluslararası standartlara göre armatür seçimleri yapılmıştır.

Seçilen armatürlerin gece performansları ve verimleri dikkate alındığı kadar gündüz görünüşleri de önem taşımaktadır. Özellikle Seder’in SEPALE, ALURA ve FRANCESCA armatürleri eşsiz ve mekana şıklık katan tasarımları nedeniyle ıstinye Park gibi son derece özel bir mekanda kullanılmaları için seçilmelerine sebep olmuştur.
 

AVM GİRİŞ AYDINLATMASI
 

Alışveriş merkezinin ana girişinde; girişi ve prestiji vurgulamak, ziyaretçilere hoş bir karşılama hazırlamak için modern tasarımının yanında sunduğu çeşitli renk efektlerinden dolayı H : 5,0m’lik SEDER_ATOM 2*150W Metal Halide ve RGB Led’li dekoratif armatürler kullanılmıştır.

 

MARKALAR CADDESİ
 

Lüx mağazaların yer aldığı lifestyle meydanı diye de adlandırılan bu kısımda PININFARINA’nın SEDER Firması için özel tasarladığı FRENCESCA isimli armatür kullanılmuştır.

 

OTOPARK GİRİŞ-ÇIKIŞ AYDINLATMASI
 

Otopark giriş ve çıkışlarına 4m direk üzerine SEDER_ NEOS Geniş Açılı 250W projektörler kullanılarak aydınlatma yapıldı. Direk yüsekliği, projektör gücü ve projektör açıları, seyir halindeki araçların olumsuz etkilenmemesi için, yerinde yapılan kontrollerle ayarlanmıştır.

 

ÇEVRE YOL AYDINLATMASI
 

İstinye Park AVM çevre yol aydınlatması için SEDER_ SEPALE-ALIZE 250W MH sokak armatürü kullanılmıştır. 17m ara ile yerleştirilen armatürler ile düzgün bir aydınlık seviyesi sağlanmıştır. 12m yükseklikteki her bir direkte 2 adet kullanılan Sepale-Alize 250W’dan araç trafik yoluna 10 metreden, yaya yolu tarafına ise 7m’den yönlendirilmiştir.

Proje tasarım : LİTPA Aydınlatma - Proje Departmanı

İşveren : Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetimi A.Ş.

Yer : İstanbul

Ulaşım Yolları

 • Antalya Expo 2016
  Antalya Expo 2016
 • Marmaray Metrosu
  Marmaray Metrosu
 • Karadeniz Tünelleri
  Karadeniz Tünelleri
 • İstanbul Metro İstasyonları
  İstanbul Metro İstasyon...
 • Konya Yüksek Hızlı Tren Garı
  Konya Yüksek Hızlı Tren...