Tümen Tiyatro Binası
Tümen Tiyatro Binası

Tümen Tiyatro Binası


Tyumen şehrinde her Rus kentinde olduğu gibi bir tiyatro binası bulunmaktadır. Ancak küçük ve yetersiz gelen bu bina yerine son derece görkemli bir bina yapılmasına karar verilmiştir. 35.000 m2 kapalı alana sahip bina şehrin ana caddesi üzerinde ve kutlamaların yapıldığı meydanda bulunmaktadır. İçerisinde bir adet büyük ve bir adet küçük gösteri salonu, prova odaları, idari ve hizmet alanları, dekor, kostüm ve benzeri atölyeler ve diıer hizmet alanları yer almaktadır. 

 

Bina klasik tarzda dekore edilmesine karşın her alanda teknolojinin en son imkanları kullanılmıştır. Görkemli dış cephesinde, sağ ve sol yanlarında sanatın ana ve babası kabul edilen Thaleia ve Melpomenenin heykelleri bulunmaktadır. 

 

Tyumen Tiyatro Bina aydınlatması son teknoloji ürünü yüksek verimli downlightlarla yapılırken, neoklasik yapıya uygun olan avize, aplik ve taşlı armatürlerle bezenmiştir. Özelllikle görkemli büyük salon aydınlatması, bu tip alanlar için üretilen BOLERO Serisi armatürlerle yapılmıştır.Yapılan uygulamada kullanılan BOLERO Serisi armatürler, kamaşmayı önleyen üçlü reflektör yapısı, tavan üstünden müdahaleye izin veren tasarımı, yüksek verimi ve eğimli tavanlara müdahale edilebilme özellliği sebebiyle seçilmiştir.Dekoratif etkiyi artırmak amacıyla özel olarak üretilmiş avizeler kullanılmıştır. Yine salon içerisinde bulunan özel loca ve benzeri mekanlar altın sarısı GALAXY Serisi Downlightlarla aydınlatılmıştır. Bu tip efekt aydınlatmalarında GALAXY Serisi downlightlar şık ve zarif yapısı lamba üzerindeki ısıyı alan özel soğutması, montaj ve bakım kolaylığı ile iyi bir çözüm sunmuştur. 

 

Fuaye ve benzeri mekanlar SIRIUS Serisi vakum anodize reflektörlü downlightlarla aydınlatılmıştır. Yine bu mekanlar görsel olarak avizelerle desteklenmiş olup, ortamdaki klasik hava güçlendirilmiştir.

Islak hacimler, soyunma odaları ve benzeri mekanlarda VEGA Serisi downlightlar kullanılmış olup, mekan özelliklerine göre farklı cam seçenekleri tercih edilmiştir. Bina içerisinde bulunan idari alanlarda FGS Serisi gömme tavan armatürleri kullanılmıştır. Yine atölye, otopark, bakım alanlarında IP66 koruma sınıflı, polikarbon gövde ve kapaklı FLP-TV etanj armatürler kullanılmıştır.

 

Dış cephe aydınlatması için genel olarak yapının mimari tarzını, dramatik yönde güçlendirmek amaçlanmııştır. Cephede metal halide ve LED kaynaklar birlikte kullanılarak efektif bir aydınlatma sağlanmıştır. Işık rengi olarak beyaz ışık kullanılmıştır. Derinlik vermek ve mimari katmanları ifade edebilmek için aydınlık düzeyleri ve beyaz ışık arasındaki renksel kontrasttan faydalanılmıştır. Aydınlatmalarda MH 150W, JET2, JET3 MH 400W ,JET5, MH 1000W, JET 1000 projektörler kullanılmıştır.Yine bina alnı ve fasad üzerindeki kademeler LDW serisi Led ürünlerle aydınlatılmıştır.

 

Tyumen Tiyatro Bina aydınlatma projesinde kullanılan ürünlerin seçiminde yapı, proje ve uygulama gereksinimleri göz önünde bulundurulmuştur.Sağlanan tüm aydınlatma deıerleri ve kalite büyüklüklerinin uluslararası standartların üzerinde olmasına özen gösterilmiştir.

 

PROJE Tyumen Tiyatro Binası

Proje künyesi:

Yapı sahibi: Tyumen Belediyesi

Yüklenici: Kontek İnşaat

Elektrik taahhüt Firması: AE ARMA

Aydnlatma tasarımı: Hakan Ünsalan, Recep Ali Aynacı

Kullanılan ürünler:

Dış Aydınlatma: Jet 1000 As, JET 5, JET 3, JET 2 ürün grubu

projektörler, LDW Led Armatürler

İç Aydınlatma: Bolero, DH2003, VEGA, SIRIUS Serileri,

FLP Serisi, FGS Serisi

Cephe Aydınlatmaları

 • Liparis Otel
  Liparis Otel
 • Antalya Expo 2016
  Antalya Expo 2016
 • QNB Finansbank
  QNB Finansbank
 • Buz Hokeyi Arena
  Buz Hokeyi Arena
 • Ortaköy Camii
  Ortaköy Camii
 • Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
  Üsküdar Mihrimah Sultan...
 • Minsk Otel
  Minsk Otel
 • Nusretiye Camii
  Nusretiye Camii
 • Yedikule Surlar
  Yedikule Surlar
 • Aksaray Valide Camii
  Aksaray Valide Camii
 • Ice Hockey, Khanty
  Ice Hockey, Khanty
 • Türkmenistan Enerji Bakanlığı
  Türkmenistan Enerji Bak...
 • Carrefour AVM / Kozyatağı
  Carrefour AVM / Kozyata...